Onemocnění ledvin u psů

Ledviny mají v organismu důležitou čistící funkci.

Kromě odvodu zplodin a cizorodých látek také regulují stav tekutin v těle, podílejí se na udržování rovnovážného pH a hladiny elektrolytů v krvi.V ledvinné tkáni vznikají látky důležité  pro tvorbu krvinek, regulaci krevního tlaku, udržování hladiny vápníku.

Ledviny jsou složeny z mnoha jednotlivých tělísek nefronů. Nefron je složen z filtračního tělíska glomerulu a odpadního kanálku. V kanálku dochází k zpětnému vstřebávání důležitých přefiltrovaných látek, iontů a vody.

Psí ledviny obsahují asi 400 000 nefronů. Stav, kdy ledvinné tkáně je poškozeno více než 75 %, označujeme jako ledvinné selhání. Ledviny mají totiž ohromnou kompenzační schopnost nahradit nefunkční tkáň zvýšenou filtrací. Více než 60% funkční postižení nefronů značí ledvinnou nedostatečnost. Ledviny jsou zatím schopné vyloučit veškeré odpadní látky, ale ztratily schopnost dostatečně zakoncentrovat moč.

Dochází k nadměrnému odvodňování organismu. Majitel si většinou všimne, že pes více pije  a více močí.

Při snížené funkci ledvin se začnou hromadit v krvi metabolické zplodiny a způsobí klinické příznaky ledvinného selhání - zvracení, nechutenství, hubnutí, otoky, špatná kvalita srsti, zápach z dutiny ústí, krvácení dásní,nervové příznaky ...

Diagnoza je stanovena na základě krevních testů v kombinaci s vyšetřením moči.Někdy je nutné i rtg nebo sonografické vyšetření k určení možné příčiny selhání ledvin /močové kameny, vrozená vada.../

Úspěšnost léčby akutního ledvinného selhání záleží na včasném rozpoznání procesu a odstranění příčiny. Léčba je, ale vždy velmi nákladná. Vzhledem k zhroucení důležitých funkcí je důležitý krevní monitoring a infuzní terapie - opakovaná až do stabilizace pacienta. Akutní selhání může nastat při otravě, úrazu, šoku, těžké infekci... Po stabilizaci pacienta většinou přechází do chronického stavu.

Při postupném procesu ztráty funkce nefronů hovoříme o chronickém ledvinném selhání. Tento proces je již nevratný (nefrony odumřou).

V časném stádiu chronického ledvinného selhání odpovídající léčba doplněná správnou životosprávou může výrazně prodloužit kvalitní život. Podle klinického a laboratorního nálezu veterinář zvolí vhodné doplňující léky, které mohou zpomalit nepříznivý proces.

Léčba se upravuje dle klinického obrazu. Používají se léky proti zvracení, na snížení krevního tlaku, lapače fosoforu, při chudokrevnosti se dotuje EPO,dodávají  se ve zvýšené míře vitamíny a nenasycené mastné kyseliny (omega 3).

Vzhledem k vysokému nároku na energii necháváme pacienta v klidovém režimu a dodáváme energeticky bohatou potravu. Pes by se neměl přetěžovat, zvláště pokud je velké teplo a snadno by mohlo dojít k dehydrataci. Vycházky by měli probíhat nejlépe navečer nebo ráno. Ve velkých vedrech je nejlepší aktivitu potlačit na minimum.

Velmi důležitým faktorem je složení krmiva.

Doporučuje se nízkobílkovinné krmivo s dodstatkem energie z jiných zdrojů - tuky, sacharidy.

Vhodný poměr všech látek asi nejlépe zajistí komerčně připravené diety.

Konzervy mají výhodu že při odmítání potravy se mohou „zchutňovat“ například krmením z ruky, podáváním v teplém stavu.

Období nechutenství lze zpestřit sacharidovými pamlsky - piškoty, buchty...

Při dodržování přísných zásad životosprávy a podávání léků doporučených veterinářem lze život zkvalitnit a dopřát svému miláčkovi relativné plnohodnotné dny života.

Majitel nesmí nikdy zapomenout, že onemocnění je nevyléčitelné a každá epizoda nedostatku tekutin, velkého stresu a námahy může stav zhoršit. Úspěch léčby závisí především na dobré kooperaci majitele s veterinářem.


 


NEJPRODÁVANĚJŠÍ:

plaqoff animal

 

obojek foresto

 

dietní krmivo

 

zubní tyčinky

 

imunita